Exekuce nově

Poslanci podpořili nová pravidla pro exekutory, ti už nebudou zabavovat základní výbavu domácnosti nebo zvířata. Omezí se taky úhrady dluhů nuceným prodejem nemovitostí. Předloha míří k posouzení senátorům. Některé pasáže kritizuje Exekutorská komora. Změny podle ní sníží úspěšnost exekucí a prodlouží je.

Podle nově přijatého zákona vám exekutor nebude moci zabavit běžné oděvní součásti a obvyklé vybavení domácnosti, novela jasně stanoví, že za vybavení se pokládá postel, stůl, židle, kuchyňská linka, kuchyňské nářadí a nádobí, lednička, sporák, vařič, pračka, vytápěcí těleso, palivo a ložní prádlo, pokud jejich hodnota zjevně nepřesahuje cenu obvyklého vybavení.

 

Nově exekutor nebude smět zabavit studijní a náboženskou literaturu, zdravotnické potřeby a dětské hračky. Dále je to snubní prsten, písemnosti osobní povahy či fotografie týkající se členů rodiny, hotovost do dvojnásobku životního minima a také domácí mazlíčci.

 

Seznam věcí, které vám exekutoři nebudou smět zabavit
 

 

 

Exekutor vám už nevezme střechu nad hlavou

Z původně navrhovaných 50 tisíc korun na 30 tisíc korun se taky snížila hranice výše pohledávek, do níž nebude možné uhradit je až na výjimky nuceným prodejem nemovitosti, v níž má dlužník trvalý pobyt. Prodej reality by mohli exekutoři nařídit kvůli pohledávkám na výživném a náhradě újmy na zdraví nebo újmy způsobené úmyslnými trestnými činy. Poslanci neschválili návrh Jana Chvojky (ČSSD), aby nemovitost byla chráněna před nucenou dražbou jen rok. K vyrovnání dluhu taky nebude moci sloužit penzijní připojištění.

 

 

 

 

Do normy se dostaly i některé návrhy ministerstva spravedlnosti. Zákon mimo jiné stanoví postup exekuce, kdy exekutor bude muset nejprve obstavit účet dlužníka a nucený prodej nemovitosti bude až na posledním místě. Pořadí kroků bude moci změnit jen se souhlasem dlužníka. Z exekucí v bytech se bude podle předlohy povinně pořizovat obrazový a zvukový záznam.

 

Právě omezení dražeb nemovitostí, stanovení postupu výkonu exekuce a jejich natáčení se nelíbí Exekutorské komoře. "Podobná úprava se na první pohled může jevit smysluplně a v zájmu humanizace exekucí, ale ve skutečnosti výrazně poškodí dlužníky i věřitele. Průběh exekuce prodlouží až na dvojnásobek a dluh naroste o úroky," uvedla v úterý prezidentka komory Pavla Fučíková. Pořizování obrazového záznamu může být podle komory v rozporu s ochranou osobních údajů.

 

Pro zákon bylo 161 ze 185 přítomných poslanců. Proti nebyl nikdo. Celý klub ODS se zdržel, stejně tak někteří jednotlivci z jiných stran. Hlasování předcházela ostrá diskuse.

 

 

 

Hlavní změny:

  • Předsmluvní informace (§ 5) – Zprostředkovatel má stejné informační povinnosti jako věřitel.
  • Náležitosti smlouvy (§ 6) - Jsou stanoveny požadavky na kvalitu informací obdobným způsobem, jako informací uváděných v reklamě.
  • Informační povinnosti za trvání smlouvy (§ 7) – Pro nepokryté smluvní vztahy uzavřené na dobu neurčitou se zavádí stejná informační povinnost, jaká platí pro spotřebitelské úvěry.
  • Soukromoprávní sankce (§ 8) – V případě porušení informační povinnosti – vyšší sankce (například při nedostatku písemné formy nebo nepředání smlouvy spotřebiteli).
  • Posouzení úvěruschopnosti (§ 9) - Věřitel poskytne spotřebitelský úvěr jen tehdy, pokud je po posouzení úvěruschopnosti spotřebitele s odbornou péčí zřejmé, že spotřebitel bude schopen spotřebitelský úvěr splácet, jinak je smlouva, ve které se sjednává spotřebitelský úvěr, neplatná.
  • Zprostředkovatelé (§ 17) - Má-li spotřebitel platit zprostředkovateli spotřebitelského úvěru za jeho služby odměnu, zprostředkovatel nesmí požadovat zaplacení odměny dříve, než spotřebitele vyrozumí v listinné podobě nebo na jiném trvalém nosiči dat o výsledku zprostředkovatelské činnosti, zejména o vyjádření všech věřitelů, které při zprostředkovatelské činnosti oslovil.
  • Smlouva o zprostředkování spotřebitelského úvěru (§ 17a) – (1) Smlouva, ve které se sjednává zprostředkování spotřebitelského úvěru, musí být mezi zprostředkovatelem a spotřebitelem uzavřena písemně a musí obsahovat informaci o právu spotřebitele na odstoupení od této smlouvy podle § 17b. Má-li odměnu zprostředkovatele platit spotřebitel, musí být odměna v této smlouvě dohodnuta.
    (2) Jedno vyhotovení smlouvy podle odstavce 1 musí být předáno spotřebiteli v listinné podobě nebo na jiném trvalém nosiči dat.
    (3) Pokud smlouva, ve které se sjednává zprostředkování spotřebitelského úvěru, nebyla uzavřena v souladu s odstavcem 1, je neplatná.
  • Odstoupení od zprostředkovatelské smlouvy (§ 17b) – bez uvedení důvodů a sankce lze odstoupit do 14 dnů.
  • Směnky a šeky (§ 18) – Nelze použít k zajištění nebo splacení spotřebitelského úvěru.
  • Zajištění spotřebitelského úvěru (§ 18a) – Zajištění spotřebitelského úvěru nesmí být ve zjevném nepoměru k hodnotě zajišťované pohledávky. 
  • Volání na linky začínající 90× (§ 18b) - Při nabízení, sjednávání nebo zprostředkování spotřebitelského úvěru prostřednictvím hlasové telefonní komunikace, textové nebo multimediální zprávy nelze použít telefonní číslo pro přístup ke službám s vyjádřenou cenou podle právních předpisů upravujících podnikání v oblasti elektronických komunikací. 
  • Veřejnoprávní sankce (§ 20) – Zcela přepracovány a rozšířeny. Pokrývají naprostou většinu hmotněprávních povinností.
Zdroj: Prezentace Lukáše Vacka z ministerstva financí (odbor finanční trhy II) 
 

Finanční arbitr se snaží. Většině lidí ale pomoci nedokáže

Institut finančního arbitra je další možnosti, kterou mohou dlužnicí využívat. Povědomí je o něm stále malé, což se snaží současný finanční arbitr Monika Nedelková změnit: Odeslali jsme prostřednictvím datových schránek všem starostům měst a obcí informace o finančním arbitrovi a jak se na něj lidé mohou obrátit. Podle ní se ozval velký počet starostů, kteří požadovali další informace, aby mohli informovat o finančním arbitrovi své občany.

Bohužel většině lidem pomoci nedokáže. Často totiž lidé přestávají svojí situaci řešit a propadají zoufalosti. Když nás lidé obeznámí se svým případem, dáme jim vědět, jaké všechny dokumenty, smlouvy a údaje potřebujeme k tomu, abychom se daným případem mohli zabývat. Bohužel se pak více než 95 % lidí neozve, dodává Nedelková.